7. oktobris
AUTORI
"Paslēptuves Siguldas pils dārzā"
Spēle ar orientēšanās sporta elementiem pēc norvēģu autores Kristinas Rūšiftes (Kristin Roskifte) grāmatas "Visi skaitās" motīviem.
Piemērota visai ģimenei.

Aiz katra cilvēka slēpjas stāsts, visi ir svarīgi, visi skaitās! Atrodi paslēpušos tēlus, uzzini viņu stāstus, atbildi uz jautājumiem un atklāj "Paslēptuves" paroli! Spēles finiša vietā par pareizi atrasto paroli saņemsi nelielu balvu. Spēles sākums: pie ieejas Siguldas Jaunaja pilī.

"Visi skaitās" ir skaitāma un skatāma grāmata, kurā var skaitīt cilvēkus, sekot tiem, just līdzi un vērot, kā savijas viņu gaitas. Daudz lielu un mazu noslēpumu šeit gaida katru, kam piemīt zinātkāre un ass skatiens. Un, ja ieskatās īpaši vērīgi, varbūt var atrast arī pats sevi!

Norvēģu ilustratore Kristina Rūšifte ir autore deviņām bērnu grāmatām. Kristinu grāmatu stāstiem visvairāk iedvesmo atšķirīgais un kopīgais cilvēkos. Grāmatā "Visi skaitās" ir uzzīmēti 2768 dažādi cilvēki, un tā ir tulkota vairāk nekā 40 valodās. Grāmata ieguvusi prestižo Ziemeļvalstu padomes Bērnu un Jauniešu literatūras balvu (Nordic Council Children and Young People's Literature Prize 2019), kā arī Ķīnas Wenjin Book balvu. Jaunākā Kristinas grāmata "Visi ceļo" ir "Visi skaitās" turpinājums. Tā aizved ceļojumā apkārt pasaulē, kur sastopam vairāk nekā 13 000 cilvēku.

Kristinas Rūšiftes dalību festivālā atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Norvēģijas vēstniecība Rīgā, Valsts kultūrkapitāla fonds.

Spēli atbalsta uzņēmums "Crispy Carrot".


"Kaķu darbnīca"
Saruna ar Inesi Zanderi

Piemērota ģimenēm ar pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem.

Saruna vīsies ap dzejoļu grāmatu "Kaķis uz klavierēm": tās tapšanu, prototipiem – dažādiem kaķiem dzejnieces dzīvē, Anitas Paegles ilustrācijām, kurās atrodamas reālas Pārdaugavas ielas un mājas, kaķu attiecībām ar putniem, kaķu vārdiem, kuru noskaidrošanā iesaistīsim klausītājus. Sarunas noslēgumā katrs saņems "Kaķu vārdadienu kalendāra" paraugu un mājas uzdevumu.

Ilgums: ~ 45 min
Kad: 7.10. plkst. 12.00
Kur: Siguldas devons, zāle Digiti

Brīvbiļetes:
https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131567
Autoru dalību festivālā atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

"Kā meklēt iedvesmu"
Stāstu darināšanas darbnīca ar igauņu rakstnieci Rēli Reinausu (Reeli Reinaus)

Piemērota bērniem no 9 gadu vecuma.

Dažkārt iedvesma rodas no dzirdēta stāsta, redzētas fotogrāfijas, negaidītas tikšanās vai pat sapņa. Darbnīcā autore kopā ar bērniem spriedīs par to, kā rodas stāsti un kā meklēt iedvesmu. Dalībniekiem būs iespēja arī pašiem radīt stāstu, iedvesmu meklējot autores piedāvātajās fotogrāfijās.

Rēli Reinausa ir bērnu un jauniešu grāmatu rakstniece un folkloriste. Studējusi teoloģiju un folkloru, strādājusi par pedagoģi Tartu Universitātē un pētnieci Igaunijas Literatūras muzejā. Sarakstījusi vairāk nekā 20 grāmatas, saņēmusi vairākas balvas. Rēli ir guvusi īpašu atzinību par pusaudžu auditorijai veltītajām grāmatām fantāzijas žanrā, tajās autore raksta par pusaudžu ikdienu un problēmām. Latviski izdotas: "Marks, maģija un vilkate Vilma" (2020), "Mortens, Emīlija un zudušās pasaules" (2021), "Kā mans tētis atrada sev sievu" (2022).

Valoda: igauņu, ar tulkojumu latviešu valodā
Ilgums: ~1h
Kad: 7. oktobris plkst. 13.30
Kur: Siguldas devons, zāle Digiti

Brīvbiļetes: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131085
Autoru dalību festivālā atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

"Stāstu stāsts"
Latvijas kultūras kanona stāstu puzles atvēršanas pasākums kopā ar rakstnieci Luīzi Pastori

Piemērota bērniem no 5 gadu vecuma.

Rakstnieces Luīzes Pastores un ilustratores Anetes Bajāres-Babčukas radītais "Stāstu stāsts" ir 20 abpusēji ilustrētas, savstarpēji savienojamas puzles kartītes, kas ļauj radīt sava piedzīvojumu stāsta neskaitāmas versijas. "Stāstu stāsta" darbnīcā bērni radīs savus stāstus, kuros ievītas Latvijas Kultūras kanona vērtības un arī tādas, kas ar tām cieši saistītas. Spēle ir rotaļīgs veids, kā ne tikai uzsākt sarunu par kanonā iekļautajām vērtībām, bet arī brīvi ar tām rīkoties: ievietot citā kontekstā, ar bērna acīm radot jaunas interpretācijas.

"Stāstu stāsta" izdevējs: Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Pasākuma apmeklētāji aicināti cienāties ar mājražošanas uzņēmuma "Sviesta Karamele" sarūpētajām karamelēm.
Ilgums: ~ 45 min
Kad: 7. oktobris plkst. 11.30
Kur: Siguldas pils Paviljons

Brīvbiļetes:
https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131081


"Skaņu grāmata"
Darbnīca ar mākslinieci Elīnu Skrapci pēc ukraiņu autoru Romanas Romanišinas (Pомана Pоманишин) un Anrija Lesiva (Aндрий Lесив) grāmatas "Skaļi, klusu, čukstus" motīviem.

Piemērota bērniem no 5 gadu vecuma.

Darbnīcas laikā bērni kopā ar mākslinieci Elīnu Skrapci iepazīs grāmatu "Skaļi, klusu, čukstus", ieklausīsies dažādās skaņās, uzzīmēs tās vizuāli uz vienas lapas, kura tiks pārvērsta par grāmatiņas vāku.

Grāmata "Skaļi, klusu, čukstus" stāsta par dzirdi un klusumu, kā arī par dažādām skaņām, ko mēs varam vai nevaram dzirdēt. Tajā aplūkoti trokšņi un mūzikas skaņas, pilsētas un dabas skaņas, vecākā skaņa pasaulē un klusākā mūzika cilvēces vēsturē. Grāmata stāsta, kā savā starpā sazinās nedzirdīgi cilvēki un kāpēc klusums ir tik svarīgs cilvēka dzīvē.

Ilgums: ~ 45 min
Kad: 7. oktobris plkst. 12.30
Kur: Siguldas pils Paviljons

Brīvbiļetes:
https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131082
Autoru dalību festivālā atbalsta Valsts kultūrkaptāla fonds.

"Mītu maskēšanās"
Masku darināšanas darbnīca ar lietuviešu rakstnieci Kotrīnu Zīli (Kotryna Zylė)

Piemērota bērniem no 9 gadu vecuma.

Lietuviešu rakstniece un ilustratore Kotrīna Zīle ir ne tikai aprakstījusi galvenās lietuviešu mītiskās būtnes, bet arī atklājusi to atrašanās vietas mūsdienu pilsētās. Darbnīcas laikā autore ar bērniem runās par bailēm un māņticību, kas lika mūsu senčiem ticēt tik daudziem dieviem un dievietēm. Kā ir šodien? Kādas ir mūsdienu bailes, un kādas jaunas mītiskās būtnes mums vajadzētu, lai no tām pasargātu? Veidosim mūsdienu mītisko būtņu maskas kopā ar autori!

Kotrīna Zīle ir lietuviešu rakstniece un māksliniece, kura bieži rada darbus par mitoloģijas tēmām. Viņas debijas grāmata "Milzis mazulis" (2014) tika iekļauta labāko 2014. gada Lietuvas bērnu grāmatu pieciniekā; "Lielā būtņu grāmata" (2016) Grāmatu mākslas konkursā saņēma balvu kā 2016. gada skaistākā grāmata bērniem. Latviski izdotas Kotrīnas grāmatas: "Samainītais" (2019) un "Dvēsele sviestmaižu kārbiņā" (2023)
Kopš 2017. gada Kotrīna ir viena no bērnu literatūras festivāla "Vaikų knygų sala" un bērnu literatūras profesionāļu dienu rīkotājām Viļņā.

Ilgums: ~1h
Valoda: lietuviešu, ar tulkojumu latviešu valodā
Kad: 7. oktobris plkst. 13.30
Kur: Siguldas pils Paviljons

Brīvbiļetes: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131083
Autoru dalību festivālā atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Nepublicēto darbu lasījumi pusaudžiem / PĀRCELTS UZ PILS PAVILJONU

Dalībnieki: Anna Belkovska, Luīze Pastore, Nils Sakss Konstantinovs, Rasa Bugavičute Pēce, Linda Gabarajeva
Vada: Edgars Sniegs (Brīvrunu Projekts)

Ilgums: ~1h
Kad: 7. oktobris plkst. 17.30
Kur: Pils Paviljons, Pils iela 16, Sigulda

Autoru dalību festivālā atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

TEĀTRIS
Dirty Deal Teatro izrāde
"Netikumīgie. Jaunu cilvēku portreti dzejā"

Piemērota jauniešiem no 14 gadu vecuma.

"Režisore Krista Burāne par izrādi stāsta: "Kopš 2015. gada, kad Saeima pieņēma tā saucamos tikumības grozījumus Izglītības likumā, ik pa laikam nākas dzirdēt par vecākiem un skolotājiem, kuri uzskata, ka ir mākslas darbi – dzejoļi, filmas, izrādes, gleznas -, kuriem stundās nav vietas. Pārsvarā visos šajos gadījumos mākslas darbā tiek portretēta mūsu dzīve tāda, kāda tā ir – dažāda, neidealizēta un neizskaistināta. Vai mākslai un izglītībai ir jāspēlē paslēpes ar realitāti, vai tomēr tās drīkst droši skatīties viena otrai acīs un par ieraudzīto sarunāties ar bērniem un jauniešiem? Arī tad, ja kādam ieraudzītā realitāte šķiet netikumīga.

Izrāde ir veidota kā divu reālu astoto klašu skolēnu portretu galerija dzejas formā. Ar trīs jaunu dzejnieku vārdu triepieniem gleznotas astotklasnieku domas, pieredze, jūtas un sapņi – tādi, kādus mums tos ļāva ieraudzīt. Jaunie dzejnieki Kirils Ēcis, Marija Luīze Meļķe un Raimonds Ķirķis izvēlējās dažādas portretēšanas metodes, vienlaicīgi risinot arī jautājumu par to, kas ir un kāda var būt dzeja. Savukārt pieaugušo balsi izrādē pārstāv skolotāju koris, kura tekstus radījuši Agnese Krivade un Kārlis Vērdiņš."

2019./2020. gada sezonā izrāde saņēmusi divas Spēlmaņu nakts balvas kā: Gada sasniegums orģināldramaturģijā; Gada labākā izrāde pusaudžiem.
Izrādē tiek izmantota necenzēta leksika.

Kad: 7. oktobris plkst. 14.00
Kur: Siguldas devons, zāle Radix

Biļetes: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131088

"Visi skaitās"
Skatāma un skaitāma mudžizrāde visai ģimenei

Režija: Kristīne Brīniņa
Dramaturģija: Kristīne Brīniņa, Klāvs Mellis
Horeogrāfija: Kristīne Brīniņa un aktieri
Māksliniece: Līga Zepa
Mūzika: radošā komanda
Mūzikas instrumenti, skaņu blēņas: Maksims Šenteļevs

Tik daudz logu, cilvēku, domu un sapņu, kas čum un mudž, dažādām dzīvēm savijoties. Par ko domā bērns, skatoties debesīs? Vai orķestra dalībnieki, kamēr spēlē mūziku? Kādas domas nodarbina kaķi, kas skaita savus plankumus?

Šī būs mudžizrāde, kurā skaitīsim un skatīsim dažādus stāstus, kas kā puzles gabaliņi, sastājoties viens otram blakus, atklās lielus un mazus noslēpumus. Ir jābūt vērīgam, lai tos pamanītu. Var gadīties, ka stāstos atpazīsi arī sevi.
Mudžizrāde "Visi skaitās" tapusi, iedvesmojoties no Kristīnas Rūšiftes grāmatas ar tādu pašu nosaukumu. Izrāde aicina atcerēties, ka viss ir iespējams.

Izrāde iestudēta sadarbībā ar Valmieras Vasaras teātra festivālu.

Kad: 7. oktobris plkst. 13.30
Kur: Jāņa Čakstes 1, iekšpagalms

Biļetes:
https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/131270

IZSTĀDES
"Anetes kiosks: stāsti, grāmatas, ilustrācijas un citas lietas"
Anetes Meleces ilustrāciju izstāde Dīķa mājā (Pils iela 16/1)

Bērniem draudzīga ekspozīcija, kurā iekļauti ne tikai Anetes Meleces darbu oriģināli, bet arī interaktīvi un scenogrāfiski elementi, par svarīgāko liekot bērnu, nevis pieaugušo auditoriju. Izstādē tiks eksponēti ilustrāciju oriģināli no astoņām grāmatām, kuras Anete atzīst par nozīmīgākajām: "Kiosks", "Pazudušais miedziņš", "Laika bikses", "Zirņa bērni", "Vai otrā grupa mani dzird?" un Vaļa triloģija — "Sveiks, Vali!", "Vaļa balss", "Valis ir atpakaļ".

Anete Melece (1983) ir plašus starptautiskus panākumus guvusi latviešu māksliniece, grāmatu ilustratore un animācijas filmu autore, kas dzīvo Latvijā un Šveicē. Viņas darbiem raksturīga asprātība, sirsnība, spilgtas krāsas, izzinoši motīvi. Ilustratore ieguvusi vairākas nozīmīgas balvas gan par savām animācijas filmām, gan grāmatu ilustrācijām - par ilustrācijām savai grāmatai "Kiosks" un Laura Gundara grāmatai "Sveiks, Vali!" Anete Melece 2019. gadā saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā, bet 2021. gadā Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Izcilības balvu kultūrā par grāmatas "Kiosks" starptautiskajiem panākumiem. "Kiosks" saņēmis arī vairākas starptautiskas atzinības – Pītera Pena balvu (Peter Pan Prisset 2020), Premio ORBIL 2020. Tas uzvests operā Diseldorfā Vācijā un Latvijas leļļu teātrī Latvijā un tulkots jau vairāk kā 20 valodās visā pasaulē.

Izstāde skatāma līdz 12. novembrim.

"Māja Hāpsalu"
Ilonas Vīklandes (Ilon Wikland) ilustrāciju izstāde Siguldas devona izstāžu zālē Silva


Pirmo reizi Latvijā skatāmi igauņu izcelsmes zviedru mākslinieces Ilonas Vīklandes (Ilon Wikland) darbi no Astridas Lindgrēnes (Astrid Lindgren) grāmatām, ar kurām uzauguši tik daudzi Latvijas bērni un viņu vecāki.

Izstāde top sadarbībā ar Ilonas Vīklandes muzeju Hāpsalu, Igaunijā.

Izstāde skatāma līdz 4. novembrim.

Izstāde "Zīnu anatomija" Jaunrades centrā

Izstāde veltīta zīniem - kas ir zīni un kā tie rodas? Izstādē būs aplūkojami zīnu zārdi ar Latvijā radītiem zīniem. Izstādi veido zīnu un mazo izdevēju festivāls "Sābrs".

Interaktīvā izstāde mazajiem pētniekiem "Vai grāmatai ir knābis?"

Izstāde iepazīstina ar grāmatu un lasītprieka pasauli. Tā aicina izsekot grāmatas ceļam no rakstnieka radīta stāsta līdz grāmatplauktam. Bērni, paši darbojoties, varēs noskaidrot, kur rodas grāmatas, kā ienākt grāmatā, iemācīties sacerēt stāstus, iejusties mākslinieka lomā, iepazīt burtus un redzēt, kā tie satiekas vārdos.

Izstāde tapusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā "Grāmatu starts" pēc Ineses Zanderes un Rūtas Briedes bilžu grāmatas "Vai grāmatai ir knābis?" motīviem.

Sigulda ir pirmā pieturvieta izstādes ceļojumā pa Latviju. Pēc festivāla izstāde būs skatāma Siguldas novada bibliotēkā.

Rīkotājs: Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība
Autori: Rūta Briede, Inese Zandere, Artis Briedis
Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un AS Latvijas Finieris



LATVIJAS GRĀMATIZDEVĒJU SKATUVE
SIGULDAS DEVONS

11.00-11.45
Zane Zusta ar pūcīti Ucipuci (Zvaigzne ABC)
Bērniem no 5 gadu vecuma.
Rakstniece Zane Zusta iepazīstinās bērnus ar savām grāmatām "Ucipuci meklē mājas" un "Ucipuci domā ārpus kastes". Autore kopā ar bērniem izdzīvos pūcītes stāstu, izspēlēs leļļu teātri, kas iestrādāts grāmatā, bet noslēgumā - krāsos un veidos Ucipuci papīra lellītes. Grāmatas galvenā varone - rotaļu pūce Ucipuci ir jau daudzu bērnu iemīļots tēls, jo tiekas ar mazajiem ne tikai grāmatā, bet arī leļļu teātrī, žurnālā un pati savā raidījumā.

Zane Zusta ir rakstniece, scenāriste un dramaturģe, kura raksta gan pieaugušajiem, gan bērniem. Saņēmusi Autortiesību bezgalības balvu un nominācijas Latvijas literatūras gada balvai un Jāņa Baltvilka balvai. Bērniem tapušas arī grāmatas "Es esmu boss", "Labrīmes" un "Toto atkož noslēpumu". Autores grāmatas bieži skar psiholoģijas un izziņas tēmas.

12.00-12.45
"Koko un Riko nedarbnīca" ar rakstnieci Eviju Gulbi un mākslinieci Lindu Lošinu (Zvaigzne ABC)

Bērniem no 5 gadu vecuma.
Pieaugt bez palaidnībām ir teju neiespējami, bet kāds ir draugos ar blēņām visu mūžu. Nedarbi ir kā svari, uz kuriem tiek izsvērtas vērtības. Blēņas mudina domāt un rada jūtas. Turklāt labestīgs nedarbs arī izklaidē un iepriecina. "Koko un Riko nedarbnīcā" radīsim darbus, darot nedarbus.

Rakstnieces Evijas Gulbes un mākslinieces Lindas Lošinas radītie tēli Koko un Riko ir populāri un iemīļoti bērnu grāmatu varoņi Latvijā. Draiskie un zinātkārie žurku puikas tāpat kā bērni iepazīst pasauli, un reizēm, pašiem to nezinot, pastrādā kādu blēņu darbu. Grāmatu sērijā "Koko un Riko" izdotas lasāmgrāmatas, audiogrāmatas, krāsojamās darbošanās grāmatas, burtnīcas skaitļu un burtu iepazīšanai, cietlapu grāmatiņas pašiem jaunākajiem lasītājiem un kabatas formāta grāmatiņas. 2019. gadā grāmatu sērija saņēmusi AKKA/LAA Autortiesību bezgalības balvu.

15.00-16.45
Agnese Vanaga. Anna Vaivare "Sirdslietas" atvēršanas lasījums un komiksu darbnīca (Liels un mazs)
Bērniem vecumā no 5 līdz 12 gadiem.


PILS PAVILJONS

15.00-16.00
Arturs Gruzdiņš "Drošāks es" un kopdziedāšana ar skatītājiem (Latvijas Mediji)
"Šajā grāmatā apkopotie dzejoļi runā par tādiem draudiem, no kuriem visbiežāk var izvairīties, esot uzmanīgam vai zinošam. Un, jāteic, arī bērni bieži vien pamāca pieaugušos par drošības jautājumiem, tādēļ lai dzejoļi kalpo kā atgādne par piesardzību visiem! Dzejoļi tapuši, rakstot dziesmas albumam "Drošības festivāls", uz ko savukārt pamudināja ikdiena ar maniem bērniem - Ernestu un Asnāti."


MULTIMEDIJU PROGRAMMA
Interaktīvā lasīšanas strūklaka

Visi #priekšālasītāji aicināti 7. un 8. oktobrī pie Devona, kur darbosies interaktīva lasīšanas strūklaka. Jo vairāk un drošāk lasīsim, jo strūklaka aktīvāk darbosies! Nolasiet fragmentu vai varbūt visu grāmatu?!

Idejas autori un realizētāji: Story Hub, Mārtiņš Dāboliņš un Those Guys Lighting.


Multimediju dzejolis "Grāmatu satikšanās"

Katra izlasītā grāmata mūsu apziņā atstāj kādu nospiedumu - tās var būt atmiņas par laiku, kad grāmata lasīta, kādi spilgti citāti, kas iespiedušies atmiņā vai emocijas, kuras esam iepazinuši caur stāstu. Katrā no mums satikušies citi stāsti, kas mūs veido par tādiem cilvēkiem, kādi esam. Multimediju dzejolis "Grāmatu satikšanās" būs gaismu mākslinieku "Those Guys Lighting", mūzikas producenta Kaspara Ansona un idejas autoru un producentu "Story Hub" uzburta vīzija par to, kādas grāmatas varētu satikties Siguldas Jaunās pils dārzā. Kas vakaros mitinās pilī, kioskos un apkārt esošajos kokos?

7. un 8. oktobrī no plkst. 18.00 līdz 22.00 Siguldas Jaunās pils dārzā.


Made on
Tilda