Siguldas bērnu un jauniešu literatūras festivāls
(Please scroll down for English)
2023. gadā no 6. līdz 8. oktobrim notika pirmais Siguldas bērnu un jauniešu literatūras festivāls (SBJLF) - pirmais bērnu un jauniešu literatūras festivāls Latvijā!

SBJLF komandas sapnis ir redzēt lasīšanu kā vienu no mūsu ikdienas nodarbēm. Lasīšanu, kas ikdienā iekļaujas tikpat organiski kā sociālo tīklu lietošana vai video spēles! Tādēļ aicinām – ikdienišķās situācijās vai gluži pretēji, atrodiet savu laiku lasīšanai!

Festivālā programma tika veidota ar mērķi iepazīstināt ar literatūras dažādajām šķautnēm – autori, ilustrācija, teātris, multimediji. Apmeklētājiem tika piedāvātas sarunas un darbnīcas ar autoriem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Norvēģijas, ilustrāciju izstādes, teātra izrādes, multimediju pastaiga, nepublicēto darbu lasījumi, grāmatizdevēju jaunāko grāmatu prezentācijas un daudz kas cits.


Festivāls īpašu uzmanību pievērsa izglītības iestādēm un iespējai papildināt skolēniem piedāvāto literatūras saturu, tādēļ pirmā festivāla diena tika veltīta novada izglītības iestādēm. Savukārt pārējās divās festivāla dienās aicināti bija visi interesanti.

Festivāla programmas veidotāji: Alīse Nīgale, Rūta Briede, Jānis Znotiņš, radošo industriju uzņēmums “Story Hub" un Siguldas novada Kultūras centrs.

Festivāla plakāta autore: māksliniece Anete Melece.

Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Norvēģijas Karalistes vēstniecība, Igaunijas vēstniecība Rīgā, Zviedrijas vēstniecība Rīgā, LMA Grafikas katedra, "Latvijas Finieris".

Informatīvais atbalsts: "Dienas Medji", LSM.lv, žurnāls "IR", "Latvijas Mediji", Satori.lv, žurnāls "Baltais Valis".

Sadarbības partneri: Siguldas novada bibliotēka, Siguldas Jaunrades centrs, Valmieras Vasaras teātra festivāls, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Kultūras kanons, LNB Atbalsta biedrība, Iloni Imedemaa (Ilonas Brīnumzeme, Igaunija), Sābrs.

//
The first Sigulda Children's and Youth Literature Festival was held from October 6th to 8th 2023. The diverse festival program offers meetings and workshops with authors and illustrators from Latvia, Estonia, Lithuania, and Norway, illustration exhibitions, theater performances, multimedia and other events.

The first festival program was created with the aim of showcasing the diversity of literature. Its task was to find and create new bridges to young and old readers, fulfilling the festival's dream – a reading society where literature is as organically integrated as using social networks or video games.

The program creators carefully selected festival events for each age group of children and youth, finding the most appropriate content and form.

In programme:
workshops with authors - Anete Melece, Inese Zandere, Kotryna Zylė (Liethuania), Kristin Roskifte (Norway), Lote Vilma Vītiņa, Luīze Pastore, Reeli Reinaus (Estonia), Elīna Skrapce (represents Романа Романишин, Андрій Лесів (Ukraine)); illustration exhibition of Estonian-born Swedish artist Ilon Wikland and Latvian artist Anete Melece; theater performances, multimedia events, latest books of the Latvian Publishers Association members etc.Ar daudzveidīgu programmu aizvadīts pirmais Siguldas bērnu un jauniešu literatūras festivāls
No 6. līdz 8. oktobrim Siguldā notika pirmais bērnu un jauniešu literatūras festivāls, kas pulcēja mazus un lielus lasītājus no visas Latvijas. Festivāla daudzveidīgā programma piedāvāja tikšanās un darbnīcas ar grāmatu autoriem un ilustratoriem no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Norvēģijas, ilustrāciju izstādes, teātra izrādes, lasījumus, orientēšanās spēli, jaunāko grāmatu prezentācijas, multimediju un citus notikumus.

Pirmajā festivāla dienā – Skolu dienā – notikumus apmeklēja 630 skolēni un viņu skolotājas no Siguldas novada bērnudārziem un skolām. "Prieks redzēt sevišķi skolu dienas bērnu un jauniešu aktivitāti visās norises vietās, kas apliecina to, cik ļoti trūkst īpaši bērniem un jauniešiem domātu festivālu. Cilvēki ir atvērti dažādām formām un saturam. Tas dod spēku un iedvesmu turpināt, vajag tikai piedāvājumu," tā festivāla izrāžu kurators Jānis Znotiņš.

Festivāla programma aicināja literatūru un grāmatu piedzīvot dažādos veidos, ar mērķi parādīt bērnu un jauniešu literatūras dažādību un to, ka no literatūras attīstās dažādi kultūras virzieni.

Festivāla laikā tika atklātas piecas izstādes – starptautisku atzinību guvušās mākslinieces Anetes Meleces ilustrāciju izstāde "Anetes kiosks: stāsti, grāmatas, ilustrācijas un citas lietas" Siguldas pils kvartāla Dīķa mājā, "Zīnu anatomija" Jaunrades centrā, Ilonas Vīklandes ilustrāciju izstāde "Māja Hāpsalu" Siguldas devona izstāžu zālē, Raimonda Vinduļa izstāde "Posters of the day" Koprades laboratorijās Stacijas laukumā, kā arī izstāde pašiem mazākajiem "Vai grāmatai ir knābis?". Izstādes bez maksas būs apskatāmas visu oktobri.

Ģimenes ar dažāda vecuma bērniem iesaistījās darbnīcās un sarunās ar autoriem Inesi Zanderi, Luīzi Pastori, Kristinu Rūšifti, Elīnu Skrapci, Kotrīnu Zīli, Loti Vilmu Vītiņu, Rēli Reinausu. Tāpat festivāla apmeklētājiem bija iespēja dzirdēt vēl nepublicētu darbu lasījumus, iesaistīties orientēšanās spēlē, dzirdēt "Brīvrunu Projekta" uzstāšanos u.c.

Teātra programma piedāvāja gan jaundarbus – komiksu lasījumus ar publikas iesaisti un Kristīnes Brīniņas mudžizrādi "Visi skaitās", gan arī jau iemīļotas un gaidītas izrādes "Bruņinieks, kuram sāpēja zobi" (Latvijas Leļļu teātris) un "Netikumīgie" (Dirty Deal Teatro).

Īpašu programmu apmeklētājiem bija sagatavojuši arī Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas biedri - jaunāko grāmatu atvēršanas, lasījumi un darbnīcas, kā arī grāmatu tirdziņu.

Savukārt multimediju programma ikvienu aicināja iesaistīties priekšālasītāju kampaņā un iedzīvināt interaktīvo strūklaku, kā arī vakaros izbaudīt krāšņu un aizraujošu gaismas šovu - multimediju dzejoli "Grāmatu satikšanās".

Ikvienam interesentam, bet īpaši nozares profesionāļiem, interesanta un noderīga bija diskusija "Kas veicina lasītprieku? Baltijas pieredze un plāni", kuras gaitā dalībnieki no visām trim Baltijas valstīm runāja par lasītprasmi un lasītprieku ģimenē, skolā un grāmatās.

" Mēs turpināsim iepazīstināt ar literatūru interaktīvā veidā, nodrošinot iespējas un attīstošu vidi īpaši bērniem un jauniešiem. Sakām lielu paldies apmeklētājiem, organizatoriem, tehniskajai komandai, brīvprātīgajiem, atbalstītājiem un sadarbības partneriem! Uz tikšanos pēc diviem gadiem", novēl Siguldas novada kultūras centra "Siguldas devons "direktore Jolanta Borīte.

Festivālu organizēja: Siguldas novada pašvaldība un kultūras centra "Siguldas devons" komanda.

Festivāla programmu izstrādājuši: izdevniecības "Liels un mazs" vadītāja Alīse Nīgale, ilustratore, bērnu grāmatu autore Rūta Briede, režisors Jānis Znotiņš un radošo industriju uzņēmums "Story Hub".

Festivālu atbalstīja: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Norvēģijas Karalistes vēstniecība, Igaunijas vēstniecība Rīgā, Zviedrijas vēstniecība Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedra, "Latvijas Finieris", "Sadolin"', "Cripsy Carrot".

Festivālu informatīvie atbalstītāji: "Dienas Mediji", Latvijas Sabiedriskais medijs, žurnāls "Ir", "Latvijas Mediji", portāls "Satori", žurnāls "Baltais Valis".

Festivāla sadarbības partneri: Siguldas novada bibliotēka, Siguldas novada Jaunrades centrs, Valmieras Vasaras teātra festivāls, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Kultūras kanons, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība, Ilonas Vīklandes muzejs "Iloni Imedemaa" ("Ilonas Brīnumzeme", Igaunija), "Sābrs".

Festivāla notikumi
Festivāla karte
Festivāla skola
Viena no festivāla mērķauditorijām ir nozares profesionāļi, 2023. gadā - novada sākumskolu un latviešu valodas un literatūras skolotāji. Sadarbībā ar biedrību “Ascendum" tika izveidota programma skolotājiem, kas kalpos kā palīgs mācību procesā.
PIRMĀ FESTIVĀLA SKOLA
Metodiskās jomu dienas ietvaros 29. augustā, Siguldas novada sākumskolu, latviešu valodas un literatūras skolotājiem notika pirmā Festivāla skola, kura tika veidota kopā ar biedrību "Ascendum".

Programmā: mūsdienu autoru lasījumi - Iveta Troalika, Edvards Kuks, Luīze Pastore, Anna Belkovska, Inese Zandere, Viesturs Ķerus, kā arī noderīgas prezentācijas par jaunākajiem tulkojumiem (Jolanta Pētersone), Latvijas skolas somu (Aija Tūna un Inga Bika), ierosmes materiāliem (Alīse Nīgale) un secinājumiem par lasītprieku satori.lv rīkotajā diskusijā (Antonija Skopa).

Aicinām arī jūs iepazīties ar diskusiju "Kur palicis lasītprieks".

Foto: Edgars Semanis
SIGULDĀ ATKLĀTA PIRMĀ #priekšālasītāji DIENA
Reizē ar festivālu rīkotāji pieteica priekšālasītāju kampaņu, kuras mērķis ir veicināt izpratni par lasīšanu priekam kā kopēju sabiedrības vērtību un priekšālasīšanu kā satuvinošu un sirsnīgu kopīgu laika pavadīšanas veidu ar bērniem. Aicinām iesaistīties ikvienu!

Foto: Ginta Zīverte
Kontakti

Siguldas bērnu un jauniešu literatūras festivāls

Sigulda, Latvija
All photo and video materials belong to their owners and are used for demonstration purposes only. Please do not use them in commercial projects.
Made on
Tilda